KERAMIK KRUS – FLERE VARIANTER
kr.150.00
Der findes genstande, som ikke larmer, men som alligevel sætter tonen. Den hvide T-shirt. Den enkle stol. Den klassiske bil, der stadig kører gennem tiden med værdighed.
THE MUG er skabt i samme ånd. En kop reduceret til det væsentlige – form, funktion og et budskab, der får lov at stå klart. Ingen overflødige detaljer. Kun ren keramik, sort blæk og en idé. typealive har genfortolket den klassiske kontorkop og gjort den til mere end bare en kop. Den er et lille manifest på skrivebordet. En stille kommentar til hverdagen. Et øjebliks personlighed midt i mails, møder og to-do-lister.
Den klassiske form ligger trygt i hånden. Den hvide overflade føles ren og rolig. Det monokrome tryk står skarpt og kompromisløst – brændt ind i keramikken, så det holder, ligesom de tanker og følelser, det bærer. Illustrationerne er tegnet i Münster med pen og papir og håndtrykt i et lille oplag. Man mærker nærværet i processen. Det håndlavede. Det bevidste.
Det er koppen, du rækker ud efter hver morgen. Den, der står ved siden af dig under lange samtaler. Den, der bliver en fast del af dit skrivebord – og måske en lille del af din identitet.
Vælg det statement, der passer til din stemning. Fra det ironiske til det kærlige, fra det selvsikre til det eftertænksomme – hver tekst fortæller sin egen historie:
Another Meeting that should have been an Email.
Embrace the chaos.
Ain’t no hood like Motherhood
Silence is golden … unless you have kids. Then silence is suspicious.
The world needs more Women Like You.
Busy Introverting
I’ll get over it, I just need to be Dramatic first.
It’s My Party. and i cry if i want to.
Running on caffeine & chaos.
Iconic Bitch
Nogle dage føles stille. Andre dage føles ikoniske. Heldigvis findes der en kop til det hele.
- Ordentligt, sikkert & kærligt
- Herlige produkter & skønne brands
- Pakket med kærlighed fra det lille Sårn'CA hjem
OM PRODUKTET
Tryk og materiale: Monokromt tryk/sort på keramik, brændt. Hvid hank. Vi anbefaler håndvask.
Mål: 8 x 11 x 8 cm
Vægt: 200 g
Kvindeejet virksomhed
Produceret i Tyskland
Alle vores herlige og dygtige producenter er nøje udvalgt. Vi Har gjort os meget umage og valgt nogle af, efter vores mening, dygtigste i hele Europa. Som udgangspunkt skal producenterne/leverandørene hos os, være enten KVINDEEJET eller være FAMILIEEJET. Fordi flere familie virksomheder og særligt dem med kvinderne i front, er vigtigt for vores ligestilling og fælles fremtid.
Her under kan du læse om den enkelte producent bag netop dette produkt, god læsning og tak fordi du er her <3


